pol

Fiszki - karty językowe do nauki języka obcego

Andrew Kuzmin / 21 Jun

Fiszki do nauki języka obcego są najprostszą i najczęściej stosowaną metodą samokształcenia. Jedna strona zawiera trudne słowo, a druga strona ma znaczenie lub tłumaczenie.

Po sporządzeniu talii kart, zaczynasz patrzeć na karty, stopniowo odkładając na bok to, czego już się nauczyłeś, dopóki nie nauczysz się całej talii.

Po zapamiętaniu około 10 000 nowych słów i zastosowaniu ich w praktyce językowej, mogę napisać historię mojego procesu, który, mam nadzieję, pomoże ci przejść tę samą ścieżkę z maksymalną wydajnością, w krótszym czasie i przy mniejszej liczbie błędów.

Najpierw postawiłem sobie za cel poznanie 500 najczęściej używanych słów w języku angielskim i znalazłem statystyki najczęściej używanych słów, opracowane na podstawie badań.

Po sporządzeniu listy tych słów zacząłem tworzyć karty z językiem papierowym, aby podzielić je na talie i uczyć się ich.

Kiedy cel został osiągnięty, zdałem sobie sprawę, że przy dobrej znajomości języka angielskiego trzeba znać co najmniej 5000 różnych słów.

Oczywista niemożność użycia kilku tysięcy kartek papieru skłoniła mnie do opracowania wygodnej aplikacji mobilnej do tego celu.

Konieczne było określenie kluczowych funkcji, aby osiągnąć maksymalny wynik. Dlatego przed rozpoczęciem opracowywania aplikacji skompilowałem pełną listę funkcji i wymaganych narzędzi:

 1. Możliwość tworzenia i przechowywania nieograniczonej liczby kart
 2. Archiwum do przechowywania i analizowania objętości wyuczonego materiału
 3. Możliwość pobierania dowolnych danych z dokumentów tekstowych z funkcją automatycznego tworzenia kart do tworzenia własnych materiałów edukacyjnych
 4. Automatyczne wyrażanie wszystkich kart w żądanej kolejności, z regulowaną częstotliwością powtarzania i funkcjami używania odtwarzacza audio do słuchania badanego materiału w dowolnym momencie
 5. Tworzenie tematycznych baz danych na temat różnych aspektów życia
 6. Tworzenie słówek językowych z obrazami w celu tworzenia powiązań z wizualizacjami
 7. Obsługa bez Internetu i w trybie samolotowym
 8. Przechowywanie w chmurze wszystkich trudnych do zapamiętania słów
 9. Prostota użytkowania
 10. Konfigurowalne codzienne ćwiczenia do zapamiętywania słów
 11. Powiadomienia o zaplanowanych ćwiczeniach
 12. Konfigurowalny porządek sortowania słów
 13. Przesyłanie kart do baz danych
 14. Umiejętność jednoczesnego uczenia się języków obcych i kilku języków

Po ustaleniu celów zacząłem aktywnie tworzyć nowy produkt.

Mając niewielkie doświadczenie w tworzeniu aplikacji dla systemu operacyjnego Android, zacząłem pracować nad pierwszą wersją LingoCard na mój smartfon, a za kilka miesięcy pierwsza aplikacja mobilna z kartami językowymi i jedną bazą danych (jedną talią kart) była gotowa. Aby opracować bardziej złożone narzędzia, zacząłem omawiać możliwości wdrożenia z profesjonalnymi programistami, których znałem. Chłopaki polubili mój pomysł iw rezultacie entuzjaści zaczęli dołączać do projektu. Po wdrożeniu naszych pomysłów zdecydowaliśmy się nie zatrzymywać i opracować kilka unikalnych narzędzi dla dwóch systemów operacyjnych: Android i iOS. Hostowaliśmy naszą aplikację w Google Play i sklepie Apple Store za darmo.

fiszki

Przez kilka miesięcy dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie zaczęło korzystać z naszych aplikacji bez żadnych opłat, otrzymywaliśmy wiele listów z podziękowaniami, wskazówek dotyczących błędów listów i sugestii, jak ulepszyć produkt, do którego jesteśmy wdzięczny. W rezultacie mamy dużą liczbę zadań i nowych pomysłów.

Gdy zanurzacie się w środowisku językowym, przychodzi zrozumienie potrzeby szybkiego formułowania zdań. To zrozumienie zdań i podstawowych zwrotów sprawia, że ​​twoja mowa jest odpowiednia do rozmowy i szybkiego tłumaczenia. Dlatego zdecydowano się na kompilację kart ze zdaniami, frazami i idiomami. Teraz w naszych aplikacjach można znaleźć setki tysięcy kartek językowych z wieloma słowami i różnymi zdaniami.

Wszystkie karty językowe w naszych aplikacjach nie mają żadnych ograniczeń co do dodawania tekstu, więc możliwe jest tworzenie fiszek z ulubionymi tekstami piosenek lub akapitami z ulubionych książek. Po dodaniu dużej ilości tekstu możesz przewijać w górę lub w dół i słuchać za pomocą syntezatora mowy.

Fiszki są dostępne do treningu w dwóch trybach:

 1. Lista trybów kart, w której możesz zobaczyć wszystkie karty naraz i przewijać bazę danych w górę / w dół. Każda karta może zostać odwrócona bezpośrednio z listy, dotykając przycisku klapki.
 2. Otwórz tryb karty. Tutaj możesz otworzyć kartę w pełnym widoku z dużą zawartością tekstu i przesunąć wszystkie karty w lewo / prawo. W tym trybie możliwa jest także edycja kart, wysyłanie ich do aktywnej i przebadanej bazy danych. Możliwe jest również dołączanie zdjęć i zdjęć do karty, aby utworzyć skojarzone "obrazy wizualne". Każda karta jest przenoszona na drugą stronę, po prostu dotykając dowolnego miejsca w polu tekstowym.

W menu aplikacji można znaleźć wiele ustawień dla różnych trybów treningu.

Pracując nad problemem braku czasu na naukę, zdecydowaliśmy się stworzyć unikalny odtwarzacz audio, który będzie głosił dowolny tekst i dowolne utworzone karty w dowolnej kolejności, na przemian między słowami obcymi i ich tłumaczeniem. W rezultacie język obcy można badać podobnie do słuchania muzyki w dowolnym miejscu i czasie. Teraz to narzędzie jest zaimplementowane z możliwością słuchania około 40-50 języków obcych, w zależności od używanego urządzenia i platformy. Wierzę, że po chwili nasz gracz będzie pracował ze wszystkimi znanymi językami planety.

Ważne może być również zapamiętywanie słów, na przykład w kolejności alfabetycznej, w kolejności odwrotnej alfabetycznej, losowo, w tematach itp.

Za pomocą naszych narzędzi możesz uczyć się dowolnej kombinacji 67 języków obcych. Wszystkie twoje fiszki są przechowywane na serwerze w chmurze, więc możesz zmieniać urządzenia, wystarczy pamiętać swój adres e-mail i hasło.

W niedalekiej przyszłości planujemy opracować narzędzie do wyszukiwania native speakerów i funkcję wideokonferencji, za pomocą której można tworzyć nowe karty językowe podczas konwersacji lub lekcji.

Ponadto za pomocą naszych fiszek możesz ćwiczyć poprawną wymowę słów lub zdań. Aby to osiągnąć, wdrażamy i rozwijamy narzędzia z rozpoznawaniem mowy, które posłuchają wymowy i pokażą swoje błędy.

Wykorzystanie systemu Leitnera.

System Leitnera jest szeroko stosowaną metodą efektywnego używania fiszek, którą zaproponował niemiecki dziennikarz naukowy Sebastian Leitner w latach 70. XX wieku.

Jest to prosta implementacja zasady rozmieszczania w odstępach, w której karty są przeglądane w rosnących odstępach czasu.

W tej metodzie fiszki są sortowane według grup, zgodnie z tym, jak dobrze każdy z nich zna każdy z pól nauki Leitnera. Uczniowie próbują przywołać rozwiązanie zapisane na karcie flash. Jeśli się to uda, wysyłają kartę do następnej grupy. Jeśli się nie uda, odsyłają go do pierwszej grupy. Każda następna grupa ma dłuższy okres czasu, zanim uczeń będzie musiał ponownie odwiedzić karty. Ta metoda może być używana zarówno do nauki słów języka obcego, jak i do zapamiętywania innych informacji.

Będziesz mógł korzystać z systemu Leitner w naszej aplikacji. Fiszki można przenosić w kilku grupach. Na przykład, ładujesz materiał szkoleniowy do aplikacji lub po prostu wybierasz gotowy słownik, a następnie, gdy poruszasz się po kartach, możesz przenieść je do "zbadanej" bazy danych, zostaw je w talii, jeśli nie możesz od razu zapamiętaj je lub prześlij najtrudniejsze słowa do aktywnej bazy danych. Następnie najpierw przeanalizuj aktywną bazę danych, a następnie wybierz i od czasu do czasu dokonaj korekty uczonego materiału w badanej bazie danych.

Nasz mózg nie rozumie, dlaczego musi pamiętać dużą liczbę nowych słów i stale stara się pozbyć niepotrzebnych informacji. Aby przezwyciężyć ten problem, musimy dosłownie zmusić mózg do zrobienia tego. Wyobraź sobie, że aby zapamiętać tysiąc nowych słów, musisz stworzyć kilkaset tysięcy, a nawet miliony nowych połączeń neuronalnych w twojej głowie! W rezultacie stajemy się z pewnością mądrzejsi.

Aby osiągnąć te cele, rozwijamy nasze unikalne oprogramowanie, które można porównać do krosna do tworzenia nowych połączeń nerwowych w mózgu - wystarczy wybrać odpowiedni materiał i włożyć wysiłek, aby osiągnąć najlepszy rezultat.