tur

Yabancı dil öğrenmek için dil kartları

Andrew Kuzmin / 26 Jun

Yabancı bir dil öğrenmek için dil kartları, en basit ve en yaygın kendi kendine çalışma yöntemidir. Bir tarafın zor bir kelimesi vardır ve diğer tarafın anlamı ya da çevirisi vardır.

Bir kart destesi çizdikten sonra, tüm güverteyi öğrenene kadar, daha önce öğrendiklerinizi bir kenara bırakarak, kartlara bakmaya başlarsınız.

Yaklaşık 10.000 yeni kelimeyi ezberledikten ve bunları dil pratiğiyle kullantıktan sonra, sürecimin bir hikâyesi yazabilirim. Umarım, aynı yolu en yüksek verimle, daha kısa sürede ve daha az hatayla geçmenize yardımcı olurum.

İlk olarak, en çok kullanılan 500 kelimeyi İngilizce öğrenme hedefini belirledim ve araştırmaya göre derlenmiş en çok kullanılan kelimelerin istatistiklerini buldum.

Bu kelimelerin bir listesini hazırlarken, kağıt dil kartları oluşturmaya, onları bölmelere bölmeye ve öğrenmeye başladım.

Hedefe ulaşıldığında, iyi bir ingilizce bilgisi için en az 5,000 farklı kelime bilmeniz gerektiğini fark ettim.

Binlerce kağıt kartını kullanmanın bariz imkansızlığı, bu amaç için uygun bir mobil uygulama geliştirmem için beni zorladı.

Maksimum sonuca ulaşmak için anahtar fonksiyonların belirlenmesi gerekliydi. Bu nedenle, uygulamanın geliştirilmesine başlamadan önce, eksiksiz bir işlevler listesi ve gerekli araçları derledim:

Sınırsız sayıda kart oluşturmak ve saklamak için 1. Beceri 2. Öğrenilen materyalin hacmini saklamak ve analiz etmek için arşiv 3. Kendi eğitim materyalinizi oluşturmak için otomatik olarak kart oluşturma fonksiyonuyla metin belgelerinden herhangi bir veri indirme yeteneği 4. İstenen sıraya göre, tüm ayarların otomatik olarak ayarlanması, ayarlanabilir tekrarlama oranı ve çalışılan materyali herhangi bir zamanda dinlemek için ses çaların kullanımı 5. Yaşamın çeşitli yönlerinde tematik veri tabanlarının oluşturulması 6. Görsellerle ilişkilendirmeler oluşturmak için resimlerle dil Flashcards oluşturma 7. İnternet olmadan ve uçak modunda çalışma 8. Tüm hatırlanması zor kelimeler için bulut depolama 9. Kullanım kolaylığı 10. Kelimeleri ezberlemek için özelleştirilebilir günlük egzersizler 11. Planlı alıştırmaların bildirimleri 12. Yapılandırılabilir kelime sıralama düzeni 13. Kartların veritabanlarına aktarılması 14. Yabancı dilleri ve birçok dili eş zamanlı olarak öğrenebilme becerisi

Hedefleri belirledikten sonra aktif olarak yeni bir ürün oluşturmaya başladım.

Android işletim sistemi için uygulamalar geliştirme konusunda çok az tecrübemle, akıllı telefonum için LingoCard'ın ilk sürümü üzerinde çalışmaya başladım ve birkaç ay içinde dil kartları ve bir veritabanı (bir kart destesi) ile ilk mobil uygulama hazırdı. Daha karmaşık araçlar geliştirmek için, uygulama seçeneklerini tartıştığım profesyonel geliştiricilerle tartışmaya başladım. Adamlar fikrimi beğendi ve sonuç olarak meraklıları projeye katılmaya başladı. Fikirlerimizi uyguladıktan sonra, iki işletim sistemi için daha fazla benzersiz araç durdurup geliştirmemeye karar verdik: Android ve iOS. Uygulamamızı Google Play'de ve Apple Store'da ücretsiz olarak sunduk.

dil kartları

Birkaç ay boyunca dünya çapında on binlerce insan, uygulamalarımızı herhangi bir ücret almadan kullanmaya başladı. Birçok teşekkür mektubu, hata belirtileri ve ürün nasıl geliştirileceğine dair öneriler aldık. minnettar. Sonuç olarak, çok sayıda görevimiz ve yeni fikirlerimiz var.

Dil ortamına daldıkça, cümleleri hızlı bir şekilde formüle etme yeteneğine olan ihtiyacın anlaşılması geliyor. Konuşma ve hızlı çeviri için konuşmanızı kabul ettiren cümleler ve temel ifadelerin anlaşılmasıdır. Bu nedenle, kartların cümle, deyim ve deyimlerle derlenmesine karar verildi. Şimdi, uygulamalarımızda, bir sürü kelime ve çeşitli cümlelerle yüzbinlerce dil kartı bulabilirsiniz.

Uygulamalarımızdaki tüm dil kartlarının metin eklemek için herhangi bir sınırı yoktur, bu nedenle en sevdiğiniz kitaplardan favori şarkı sözleri veya paragrafları ile Flashcards oluşturmak mümkündür. Çok fazla metin ekledikten sonra yukarı veya aşağı kaydırabilir ve konuşma sentezleyicisiyle dinleyebilirsiniz.

Flashcards iki modda eğitim için kullanılabilir:

  1. Tüm kartları bir kerede görebileceğiniz ve veritabanını yukarı / aşağı kaydırabileceğiniz kartların listesi. Her kart, çevirme düğmesine dokunarak doğrudan listeden döndürülebilir.
  2. Açık kart modu. Burada kartı geniş bir metin içeriği ile tam görünümde açabilir ve tüm kartları sola / sağa kaydırın. Bu modda, kartları düzenlemek ve onları aktif ve çalışılmış bir veritabanına göndermek de mümkündür. Ayrıca, ilişkilendirilebilir "görsel görüntüler" oluşturmak için resim ve fotoğrafların flash karta eklenmesi de mümkündür. Her kart, metin alanındaki herhangi bir yere hafifçe vurarak diğer tarafa yuvarlanır.

Uygulama menüsünde farklı eğitim modları için birçok ayar bulabilirsiniz.

Çalışmak için zaman eksikliği sorunu üzerinde çalışırken, herhangi bir metin ve herhangi bir düzende yabancı sözcükler ve çevirileri arasında değişen herhangi bir düzende ses çıkaracak benzersiz bir ses çalar oluşturmaya karar verdik. Sonuç olarak, bir yabancı dil, her yerde ve her zaman müzik dinlemeye benzer şekilde çalışılabilir. Şimdi bu araç, kullanılan cihaza ve kullanılan platforma bağlı olarak, yaklaşık 40-50 yabancı dili dinleme olanağı ile uygulanmaktadır. Bir süre sonra oyuncularımızın gezegenin bilinen tüm dillerinde çalışacağına inanıyorum.

Aynı zamanda kelimeleri alfabetik sırayla, ters alfabetik sırayla, rastgele, konulara vb. Ezberlemek de önemli olabilir.

67 yabancı dilin herhangi bir kombinasyonunu araçlarımızla inceleyebilirsiniz. Tüm flash kartlarınız bir bulut sunucusunda saklanır, böylece cihazları değiştirebilirsiniz, sadece e-postanızı ve şifrenizi hatırlamanız gerekir.

Yakın gelecekte, konuşmacı veya ders boyunca yeni dil kartları oluşturabileceğiniz ana dili konuşanlar ve bir video konferans işlevi aramak için bir araç geliştirmeyi planlıyoruz.

Ayrıca, flashcards'larımızın yardımıyla, kelimelerin veya cümlelerin doğru telaffuzlarını uygulayabilirsiniz. Bunu yapmak için, telaffuzunuzu dinleyecek ve hatalarınızı gösterecek konuşma tanıma araçları geliştiriyor ve geliştiriyoruz.

Leitner sisteminin kullanımı.

Leitner sistemi, 1970'lerde Alman bilim gazeteci Sebastian Leitner tarafından önerilen flash kartların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan yaygın bir yöntemdir.

Kartların artan aralıklarla gözden geçirildiği aralıklı tekrarlama prensibinin basit bir uygulamasıdır.

Bu yöntemde, Flashcards, öğrencinin Leitner'in öğrenme kutusundaki her birinin ne kadar iyi bildiğine göre gruplara ayrılır. Öğrenciler bir flash kartta yazılı çözümü hatırlamaya çalışırlar. Başarılı olursa, kartı bir sonraki gruba gönderirler. Başarısızlarsa, ilk gruba geri gönderirler. Her başarılı grup, öğrencinin kartları tekrar ziyaret etmesinden önce daha uzun bir süreye sahiptir. Bu yöntem hem bir yabancı dilin sözlerini öğrenmek hem de diğer bilgileri ezberlemek için kullanılabilir.

Leitner sistemini uygulamamızla kullanabileceksiniz. Flashcards çeşitli gruplarda taşınabilir. Örneğin, eğitim materyalini bir uygulamaya yükler ya da sadece hazır bir sözlük seçersiniz, daha sonra kartların içinde hareket ettikçe onları "çalışılan" veri tabanına taşıyabilir, eğer hemen yapamazsanız onları güvertede bırakabilirsiniz. onları hatırlayın veya en zor kelimeleri aktif veritabanına aktarın. Daha sonra önce aktif veritabanını incelersiniz, sonra seçilmiş ve zaman zaman incelenen veritabanında öğrenilen materyali gözden geçirirsiniz.

Beynimiz niçin çok sayıda yeni kelimeyi hatırlamaya ihtiyaç duyduğunu anlamıyor ve sürekli olarak gereksiz bilgilerden kurtulmaya çalışıyor. Bu problemin üstesinden gelmek için, beynin bunu yapmaya zorlamak zorundayız. Sadece binlerce yeni kelimeyi hatırlamak için, kafanızda birkaç yüz bin hatta milyonlarca yeni sinirsel bağlantı oluşturmanız gerektiğini düşünün! Sonuç olarak, kesinlikle daha akıllı hale geliriz.

Bu hedeflere ulaşmak için, beyinde yeni sinirsel bağlantılar oluşturmak için tezgâhla kıyaslanabilen eşsiz yazılımımızı geliştiriyoruz - sadece doğru malzemeyi seçmeniz ve en iyi sonuca ulaşmak için çaba sarfetmeniz gerekiyor.