pol

Jak poprawić słownictwo? Najlepsze sposoby na zapamiętanie nowych słów

Andrew Kuzmin / 21 Jun

Jak poprawić słownictwo?

Każdy uczeń uczący się języka obcego zadaje to pytanie. Istnieje kilka podstawowych sposobów na poprawienie słownictwa, które omówimy w tym artykule:

 1. Słuchanie i powtarzanie słów, które chcesz zapamiętać
 2. Korzystanie z metody karty flash
 3. Tworzenie powiązań z wizualizacjami
 4. Zapamiętywanie zdań i wyrażeń zawierających nowe słowa
 5. Wymowa nowych słów
 6. Zapamiętywanie nowych słów wraz z ich synonimami i antonimami
 7. Oglądanie filmów i filmów wideo w języku, którego się uczysz

Aby odpowiedzieć na pytanie "Jak poprawić słownictwo?" konieczne jest również zrozumienie indywidualnych lub wrodzonych cech twojej pamięci. Dla niektórych osób lepsze i szybsze zapamiętywanie nowych słów przez słuchanie, dla innych, pisanie i przeglądanie tekstu pisanego jest bardziej efektywne. Wiele osób uważa, że ​​skuteczne jest zapamiętywanie słów przy użyciu zdjęć lub zdjęć. Możesz więc wybrać kombinację metod poprawiania słownictwa, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Przeanalizujmy każdą metodę osobno i rozważmy możliwe narzędzia dla osiągnięcia maksymalnej wydajności:

 1. Słuchanie i powtarzanie słów, które chcesz zapamiętać

Wiele osób najlepiej zapamiętuje nowe słowa przy pomocy częstego słuchania. Możesz znaleźć dużą liczbę nagrań dźwiękowych, które mogą odtwarzać nowe słowa z materiału, którego się uczysz, ale co jeśli nauczyłeś się już połowy słów na nagraniu, ale próbujesz zapamiętać pozostałe słowa? Przyznamy, że nie jest konieczne wielokrotne słuchanie całego nagrania dźwiękowego, jeśli już zapamiętałeś znaczną liczbę słów. Ponadto liczba powtórzeń i wielkość przerw pomiędzy słowami dla każdej osoby powinna być indywidualna w oparciu o charakterystykę Twojej pamięci. W tym celu opracowaliśmy unikalny odtwarzacz audio LingoCard, w którym możesz usunąć wszystkie wyuczone słowa i słuchać tylko tych, których naprawdę nie znasz. Możesz dostosować liczbę powtórzeń słów (lub ich tłumaczeń) i długość pauz między słowami do ustawienia, które będzie najlepsze dla Ciebie. Możliwe jest również tworzenie i słuchanie własnych materiałów edukacyjnych z dowolnych plików tekstowych. Po prostu prześlij tekst z tłumaczeniem na odtwarzacz i słuchaj. Ta metoda jest szczególnie skuteczna, jeśli nie masz wolnego czasu na naukę, ponieważ możesz słuchać materiałów do nauki w dowolnym miejscu i czasie. Obecnie dostępna jest duża liczba książek audio na niektóre tematy. Aby zapamiętać nowe słowa, możesz również dodać je do listy w naszej aplikacji, a następnie słuchać ich za pomocą odtwarzacza.

 1. Korzystanie z metody karty flash

Najpopularniejszą metodą poprawiania słownictwa jest tworzenie kart flash, gdzie jedna strona karty ma trudne do zapamiętania słowo, a druga strona ma znaczenie lub tłumaczenie tego słowa. Po utworzeniu talii kart, zaczynasz przeglądać je, stopniowo odkładając na bok karty, które już studiowałeś, aż nauczysz się całej talii. Po kilku miesiącach używania tej metody miałem już kilkaset kart, które były bardzo niewygodne do noszenia. Chciałem również zmienić kolejność słów, które zapamiętałem, na przykład: alfabetycznie, w odwrotnej kolejności alfabetycznej, losowo, w tematach i tak dalej. Zdecydowałem się więc użyć smartfona, ale nie mogłem znaleźć prostej i wygodnej aplikacji. Tak więc wpadłem na pomysł stworzenia nowej aplikacji na smartfony, a kilka miesięcy później opracowałem pierwszą mobilną aplikację LingoCard z kartami flash i jedną bazą danych. Konieczne było wykonanie kart z wyrażeniem dowolnych słów i stworzenie kilku baz danych z najczęściej używanymi słowami. Zacząłem omawiać opcje wdrożenia z niektórymi profesjonalnymi programistami, których znałem. Chłopaki polubili mój pomysł iw rezultacie entuzjaści zaczęli dołączać do projektu. Po wdrożeniu nowych pomysłów zdecydowaliśmy się tam nie zatrzymywać i opracowaliśmy kilka unikatowych narzędzi dostępnych już w dwóch systemach operacyjnych: Android i iOS. Hostowaliśmy naszą aplikację za darmo w Google Play i sklepie Apple Store dla wszystkich krajów i wszystkich narodowości.

jak poprawić słownictwo

 1. Tworzenie powiązań z wizualizacjami

Wiele osób ma dobrą pamięć wzrokową i dla nich skuteczne tworzenie skojarzeń z obrazami wizualnymi może być bardzo skuteczne. Na przykład, jeśli zobaczysz obiekt o obcym znaczeniu, którego nie możesz natychmiast zapamiętać, możesz zrobić zdjęcie tego obiektu i napisać na nim słowo w języku, którego się uczysz. Dzięki naszej aplikacji możliwe jest tworzenie kart flash ze zdjęciami z aparatu lub dowolnych zdjęć z Internetu. Tak więc, jeśli masz dobrą pamięć wzrokową i nie możesz zapamiętać niektórych słów lub wyrażeń, możesz po prostu skopiować to słowo do wyszukiwarki i pobrać odpowiednie zdjęcie, dołączając je do karty pamięci flash.

 1. Zapamiętywanie zdań i wyrażeń zawierających nowe słowa

To bardzo skuteczny sposób na poprawienie słownictwa i naukę języka obcego. W ten sposób natychmiast zapamiętasz kilka słów i strukturę zdania. Pozwala to na uzyskanie gotowego zdania w rozmowie bez potrzeby wywoływania każdego słowa osobno. Jeśli słowa, których się uczysz mają wiele znaczeń, ta metoda może być bardzo wydajna. Jest to bardzo powszechne, na przykład w języku angielskim, i aby zrozumieć użycie słowa, lepiej zapamiętać je w zdaniu. Na naszej stronie znajduje się ponad 120 tysięcy różnych słowników tematycznych, a około połowa z nich składa się ze zdań i zdań.

 1. Wymowa nowych słów

Częsta i poprawna wymowa słów, których się uczysz, pomaga je doskonale zapamiętać. Ta metoda jest dobra do użycia po wysłuchaniu wymowy słów z kolejnym powtórzeniem. Spróbuj wymawiać je w połączeniu z innymi pokrewnymi słowami lub w zdaniach. Dostarczyliśmy wszystkie karty językowe z funkcją odsłuchu w dowolnym języku, aby usłyszeć przykład prawidłowej wymowy. Po uruchomieniu odtwarzacza audio bardzo skuteczne jest powtarzanie wymowy słów podczas pauz i w tym celu lepiej jest zwiększyć długość przerw między słowami w menu ustawień odtwarzacza.

 1. Zapamiętywanie nowych słów wraz z ich synonimami i antonimami

Doskonałą techniką jest zapamiętywanie słów z ich równoznacznymi lub antonimicznymi odpowiednikami. Większość ludzi myśli za pomocą skojarzeń, a zapamiętywanie nowych informacji może być bardzo skuteczne w połączeniu z nauką kombinacji podobnych lub przeciwstawnych słów. Możesz użyć tej techniki, tworząc karty flash z synonimami i antonimami. Pobierz słowniki z synonimami i antonimami z Internetu lub znajdź je w wielu samoukownych samouczkach języka, którego się uczysz. Po skompilowaniu potrzebnych materiałów szkoleniowych możesz przesłać dane do plików tekstowych i przesłać je do naszej aplikacji. W rezultacie utworzysz własną bazę danych kart flash dla materiału do nauki i będzie można nauczyć się dowolnej kombinacji słów przy użyciu wszystkich naszych narzędzi. Ponadto duża liczba kart utworzonych z synonimami i antonimami jest już dostępna w naszych bazach danych. W wyniku zastosowania tej metody możesz zapamiętać kilka nowych słów o podobnych lub przeciwnych znaczeniach, które pozwolą ci znacząco poprawić twoje słownictwo.

 1. Oglądanie filmów i filmów wideo w języku, którego się uczysz

Jest to prawdopodobnie najbardziej dostępna i skuteczna metoda poprawy słownictwa, którą można wykorzystać bezpośrednio od native speakerów. To doskonała metoda zapamiętywania nowych słów bezpośrednio ze środowiska językowego. Podczas nauki nowego języka szczególnie ważne jest zrozumienie slangu i idiomów, które można znaleźć w filmach fabularnych. Musisz zdecydować, jakiego języka chcesz się uczyć. Na przykład angielski ma wiele działów, takich jak amerykański angielski, australijski angielski, brytyjski angielski i tak dalej. W zależności od rodzaju języka, którego chcesz się nauczyć, musisz wybrać filmy, które zostały nakręcone w odpowiednim kraju. Najpierw oglądaj filmy z napisami, aby uzyskać lepszą percepcję. Jeśli usłyszysz słowo, którego nie możesz zapamiętać od razu, musisz je zapisać w słowniku i powtórzyć później. Kiedy w filmie pojawia się trudne do zapamiętania słowo, zwykle wstrzymuję je, tłumaczę i kopiuję do aplikacji LingoCard. Następnie słucham wszystkich słów w odtwarzaczu i pamiętam je za pomocą kart. Aby skonsolidować materiał, następnym razem możesz obejrzeć ten sam film bez napisów - jeśli wybierzesz bardzo ciekawy film, drugie oglądanie nie będzie nudne. W rezultacie przy każdym oglądanym filmie będziesz musiał tworzyć coraz mniej nowych kart, ponieważ twoje słownictwo będzie stale się powiększało. Nie zapominaj o regularności; wyznaczyć cel, aby obejrzeć co najmniej jeden film w tygodniu w języku, którego się uczysz, lub jeszcze lepiej oglądać wszystkie filmy tylko w języku, którego się uczysz, a po pewnym czasie opanujesz nowy język.

Spróbuj użyć wszystkich dostępnych metod, aby określić, który z nich jest najlepszy dla Ciebie.

jak poprawić słownictwo

Kiedy decydujesz o wyborze i samemu pojmiesz, jak najlepiej poprawisz swoje słownictwo, musisz pamiętać o głównych postulatach skutecznego uczenia się:

 1. Regularność. Musisz ćwiczyć codziennie.
 2. Wybierz tylko najbardziej efektywne narzędzia do treningu
 3. Określ najlepszy czas na naukę i naukę nowego materiału
 4. Przeanalizuj objętość badanego materiału
 5. Ustal jasny cel ilości materiału do zapamiętania na dobę i całkowitej objętości W naszych aplikacjach mobilnych staraliśmy się wdrożyć wszystkie możliwe metody poprawy słownictwa i teraz są one dostępne dla ludzi na całym świecie. Wystarczy zainstalować aplikację na smartfonie i zarejestrować się w systemie, aby zapisać swoje słowa na serwerze w chmurze. Pracujemy nad stworzeniem międzynarodowej platformy edukacyjnej dla osób wszystkich narodowości, która daje możliwość studiowania dowolnych języków obcych i prowadzenia praktyki językowej na całym świecie. Mam nadzieję, że nasze osiągnięcia znacznie poprawią twoją wydajność uczenia się i pomogą ci znacząco poprawić twoje słownictwo.