slo

Ako zlepšiť slovnú zásobu? Najlepšie spôsoby na zapamätanie si nových slov

Andrew Kuzmin / 22 Jun

Ako zlepšiť slovnú zásobu?

Každý študent, ktorý sa učí cudzí jazyk, kladie túto otázku. Existuje niekoľko základných spôsobov, ako zlepšiť slovnú zásobu, ktorú budeme pokrývať v tomto článku:

 1. Počúvanie a opakovanie slov, ktoré si chcete zapamätať
 2. Použitie metódy karty flash
 3. Vytváranie združení s vizuálnymi
 4. Zapamätanie viet a fráz obsahujúcich nové slová
 5. Výslov nových slov
 6. Zapamätať nové slová spolu s ich synonymami a antonymi
 7. Sledujte filmy a videá v jazyku, ktorý sa učíte

Ak chcete odpovedať na otázku "Ako zlepšiť slovnú zásobu?" je tiež potrebné pochopiť jednotlivé alebo vrodené vlastnosti vašej pamäti. Pre niektorých ľudí je lepšie a rýchlejšie zapamätať si nové slová počúvaním, pre ostatných je písanie a kontrola písaného textu účinnejšie. Mnoho ľudí považuje za efektívne pamätať slová pomocou obrázkov alebo fotografií. Takže si môžete vybrať kombináciu metód na zlepšenie slovnej zásoby, ktoré budú pre vás najlepšie.

Analyzujme jednotlivé metódy samostatne a zvážime možné nástroje na dosiahnutie maximálnej efektívnosti:

 1. Počúvanie a opakovanie slov, ktoré si chcete zapamätať

Mnoho ľudí spomína na nové slová najlepšie pomocou častého počúvania. Môžete nájsť veľké množstvo zvukových nahrávok, ktoré dokážu prehrávať nové slová z materiálu, ktorý študujete, ale čo keď ste už naučili polovicu slov na nahrávke, ale snažia sa zapamätať zostávajúce slová? Priznajme si, že nie je potrebné počúvať celé audio nahrávky znova a znova, ak ste si už zapamätali významný počet slov. Okrem toho počet opakovaní a veľkosť prestávok medzi slovami pre každú osobu by mala byť individuálna na základe charakteristík vašej pamäti. Na tento účel sme vytvorili jedinečný audio prehrávač LingoCard, v ktorom môžete odstrániť všetky naučené slová a počúvať iba tie, ktoré naozaj neviete. Môžete nastaviť počet opakovaní slov (alebo ich prekladov) a dĺžku prestávok medzi slovami na nastavenie, ktoré vám bude najlepšie pracovať. Je tiež možné vytvárať a počúvať vlastný učebný materiál z akýchkoľvek textových súborov. Jednoducho nahrajte text s prekladom na prehrávač a počúvajte. Táto metóda je obzvlášť účinná, ak nemáte voľný čas na štúdium, pretože môžete počúvať učebný materiál kedykoľvek a kdekoľvek. V súčasnosti je k dispozícii veľký počet zvukových kníh o určitých témach. Ak si chcete zapamätať nové slová, môžete ich pridať aj do zoznamu v našej aplikácii a potom ich počúvať pomocou prehrávača.

 1. Použitie metódy karty flash

Najpopulárnejšou metódou zlepšovania slovnej zásoby je vytvorenie flash kariet, kde má jedna strana karty ťažko zapamätateľné slovo a druhá strana má význam alebo preklad slova. Po vytvorení paluby kariet sa začnete pozerať cez ne, postupne odložiť karty, ktoré ste už študovali, až kým sa naučíte celú palubu. Po niekoľkých mesiacoch používania tejto metódy som už mal niekoľko stoviek kariet, ktoré boli extrémne nepohodlné na to, aby sa dali prenášať. Tiež som chcel zmeniť poradie slov, ktoré som si zapamätal, napríklad: abecedne, v opačnom abecednom poradí, náhodne, u subjektov atď. Tak som sa rozhodol použiť smartphone, ale nemohol som nájsť jednoduchú a pohodlnú aplikáciu. Takže som mal myšlienku vytvoriť novú aplikáciu pre smartfóny a pár mesiacov neskôr som vyvinul prvú mobilnú aplikáciu LingoCard s flash kartami a jednou databázou. Bolo potrebné vytvoriť karty s vyjadrením akýchkoľvek slov a vytvoriť niekoľko databáz s najpoužívanejšími slovami. Začal som diskutovať o možnostiach implementácie s niektorými profesionálnymi vývojármi, ktorých som vedel. Kluci sa mi páčili môj nápad a v dôsledku toho sa nadšenci začali zapojiť do projektu. Po implementácii nových myšlienok sme sa rozhodli, že sa tam nebudeme zastavovať a vyvinuli ešte niekoľko jedinečných nástrojov, ktoré sú už k dispozícii na dvoch operačných systémoch: Android a iOS. Aplikáciu sme bezplatne hostili v službe Google Play a obchode Apple pre všetky krajiny a všetky národnosti.

Ako zlepšiť slovnú zásobu

 1. Vytváranie združení s vizuálnymi

Mnoho ľudí má dobrú vizuálnu pamäť a pre nich môže byť veľmi efektívne vytvárať asociácie s vizuálnymi obrazmi. Napríklad, ak vidíte objekt, ktorého zahraničný význam nemôžete okamžite zapamätať, môžete si urobiť obraz o tomto objekte a napísať slovo v ňom v jazyku, ktorý študujete. Pomocou našej aplikácie je možné vytvárať flash karty s fotografiami z fotoaparátu alebo s ľubovoľnými obrázkami z Internetu. Takže ak máte dobrú vizuálnu pamäť a nemôžete si spomenúť niektoré slová alebo výrazy, môžete skopírovať toto slovo do vyhľadávača a prevziať akýkoľvek vhodný obrázok a pripojiť ho k flash-karte.

 1. Zapamätanie viet a fráz obsahujúcich nové slová

Je to veľmi efektívny spôsob, ako zlepšiť slovnú zásobu a učiť sa cudzí jazyk. Tak si okamžite zapamätáte veľa slov a štruktúru viet. To vám umožní načítať hotovú vetu v konverzácii bez potreby spätného odčítania každého slova samostatne. Ak sa slová, ktoré sa učíte, majú viacero významov, môže byť táto metóda veľmi produktívna. To je veľmi bežné, napríklad v angličtine, a na pochopenie používania slova, je lepšie zapamätať ho vo vete. Na našej stránke sa zhromažďuje viac ako 120 tisíc rôznych tematických slovníkov a približne polovica z nich tvoria frázy a vety.

 1. Výslov nových slov

Častá a správna výslovnosť slov, ktoré učíte, pomáha ich naučiť sa dokonale. Táto metóda je dobré použiť po vypočutí výslovnosti slov s následným opakovaním. Pokúste sa ich vysloviť v kombinácii s inými súvisiacimi slovami alebo vo vetách. Dodali sme všetky jazykové karty s funkciou počúvania v akomkoľvek jazyku, aby sme počuli príklad správnej výslovnosti. Po spustení prehrávača zvukov je veľmi efektívne opakovať výslovnosť slov počas prestávok a na tento účel je lepšie zväčšiť dĺžku prestávok medzi slovami v ponuke nastavení prehrávača.

 1. Zapamätať nové slová spolu s ich synonymami a antonymi

Skvelou technikou je zapamätanie si slov s ich synonymami alebo antonymami. Väčšina ľudí si myslia s pomocou združení a zapamätanie nových informácií môže byť veľmi efektívne v spojení s učiacimi sa kombináciami podobných alebo protichodných slov. Túto techniku ​​môžete použiť vytvorením flash kariet so synonymami a antonymi. Stiahnite si slovníky so synonymami a antonymy z internetu alebo ich nájdite v mnohých samoštúdiách výučby jazyka, ktorý sa učíte. Po zostavení školiaceho materiálu, ktorý potrebujete, môžete preniesť údaje do textových súborov a odovzdať ich do našej aplikácie. Výsledkom bude vytvorenie vlastnej nahranej databázy flashových kariet pre váš študijný materiál a bude možné sa naučiť akúkoľvek kombináciu slov pomocou všetkých našich nástrojov. Okrem toho je už v našich databázach k dispozícii veľké množstvo kariet vytvorených synonymami a antonymami. V dôsledku používania tejto metódy si môžete zapamätať niekoľko nových slov s podobnými alebo opačnými význammi, ktoré vám umožnia výrazne zlepšiť vašu slovnú zásobu.

 1. Sledujte filmy a videá v jazyku, ktorý sa učíte

Toto je pravdepodobne najdostupnejšia a najpôsobivejšia metóda zlepšovania slovnej zásoby, ktorá sa dá použiť priamo od rodených hovorcov. Je to skvelá metóda na zapamätanie si nových slov priamo z jazykového prostredia. Keď sa učíte nový jazyk, je obzvlášť dôležité porozumieť slangu a idiómom, ktoré sa nachádzajú vo filmoch. Musíte sa rozhodnúť, aký typ cudzieho jazyka sa chcete naučiť. Napríklad angličtina má veľa divízií, ako je americká angličtina, austrálska angličtina, britská angličtina a tak ďalej. Na základe typu jazyka, ktorý sa chcete naučiť, musíte vybrať filmy, ktoré boli natočené v príslušnej krajine. Sledujte najskôr filmy s titulkami pre lepšie vnímanie. Ak počujete slovo, ktoré si nemôžete spomenúť naraz, musíte ho napísať do slovníka a zopakovať ho neskôr. Keď sa vo filme vyskytne ťažko zapamätateľné slovo, zvyčajne ho pozastavím, preložím a skopírujem do aplikácie LingoCard. Potom počúvam všetky slová v prehrávači a pamätám si ich pomocou kariet. Ak chcete konsolidovať materiál, pri ďalšom sledovaní toho istého filmu bez titulkov - ak ste vybrali veľmi zaujímavý film, druhé zobrazenie nebude nuda. Výsledkom je, že pri každom sledovanom filme budete musieť vytvoriť čoraz menej nových kariet, pretože vaša slovná zásoba sa neustále rozširuje. Nezabudnite na pravidelnosť; nastavte si cieľ vidieť aspoň jeden film týždenne v jazyku, ktorý sa učíte, alebo dokonca lepšie sledovať všetky filmy len v jazyku, ktorý sa učíte a po chvíli budete ovládať nový jazyk.

Skúste použiť všetky dostupné metódy na určenie toho, ktorý z nich je pre vás najvýhodnejší.

Ako zlepšiť slovnú zásobu

Keď sa rozhodnete pre výber a pochopíte si, ako najlepšie vylepšite svoju slovnú zásobu, musíte si spomenúť na hlavné postuláty efektívneho učenia:

 1. Pravidelnosť. Musíte trénovať každý deň.
 2. Vyberte len najúčinnejšie nástroje na školenie
 3. Určite najlepší čas na štúdium a učenie sa nového materiálu
 4. Analyzujte objem študovaného materiálu
 5. Nastavte jasný cieľ pre množstvo materiálu, ktorý sa má denne zapamätať, a celkovú hlasitosť V mobilných aplikáciách sme sa pokúsili implementovať všetky možné spôsoby zlepšovania slovnej zásoby a teraz sú k dispozícii ľuďom kdekoľvek na svete. Stačí iba nainštalovať aplikáciu na svojom smartfóne a zaregistrovať sa v systéme, aby ste uložili svoje slová na cloudovom serveri. Pracujeme na vytvorení medzinárodnej vzdelávacej platformy pre ľudí všetkých národností, ktorá dáva príležitosť študovať všetky cudzie jazyky a mať jazykovú prax po celom svete. Dúfam, že náš vývoj výrazne zlepší vašu produktivitu vzdelávania a pomôže vám výrazne zlepšiť slovnú zásobu.