tur

Kelime bilgisi nasıl geliştirilir? Yeni kelimeleri ezberlemenin en iyi yolu

Andrew Kuzmin / 26 Jun

Kelime bilgisi nasıl geliştirilir?

Yabancı dil öğrenen her öğrenci bu soruyu sormaktadır. Bu makalede ele alacağımız kelimeleri geliştirmenin birkaç temel yolu vardır:

 1. Ezberlemek istediğiniz kelimeleri dinlemek ve tekrarlamak
 2. Flash kart yöntemini kullanma
 3. Görsellerle dernekler oluşturma
 4. Yeni kelimeler içeren cümleleri ve cümleleri ezberlemek
 5. Yeni kelimelerin telaffuz edilmesi
 6. Eşanlamlıları ve zıtlarıyla birlikte yeni sözcükleri ezberlemek
 7. Öğrenmekte olduğunuz dilde film ve video izlemek

"Kelime bilgisi nasıl geliştirilir?" Sorusuna cevap vermek için ayrıca belleğinizin bireysel veya doğuştan özelliklerini anlamak gerekir. Bazı insanlar için, dinleyerek yeni sözcükleri hatırlamak daha iyi ve daha hızlıdır, diğerleri için, yazılı metinlerin yazılması ve gözden geçirilmesi daha verimlidir. Birçok kişi resimleri veya fotoğrafları kullanarak kelimeleri ezberlemede etkili buluyor. Yani, sizin için en iyi çalışacak kelime bilgisini geliştirmek için yöntemler kombinasyonunu seçebilirsiniz.

Her bir yöntemi ayrı ayrı analiz edelim ve maksimum verim elde etmek için olası araçları düşünelim:

 1. Ezberlemek istediğiniz kelimeleri dinlemek ve tekrarlamak

Birçok insan, sık dinlemenin yardımı ile yeni kelimeleri en iyi hatırlar. Okuduğunuz materyalden yeni kelimeler çalabilen çok sayıda ses kaydı bulabilirsiniz; ancak, eğer sözlerin yarısını zaten öğrendiyseniz, ancak kalan kelimeleri ezberlemek için uğraşıyorsanız ne olur? Önemli sayıda kelimeyi zaten ezberlediyseniz, tüm ses kaydını tekrar ve tekrar dinlemenin gereksiz olduğunu kabul edelim. Buna ek olarak, tekrarlama sayısı ve her kişi için kelimeler arasındaki duraklamaların büyüklüğü, belleğinizin özelliklerine göre bireysel olmalıdır. Bu amaçla, tüm öğrenilen kelimeleri silebileceğiniz ve gerçekten bilmediğinizleri dinleyebileceğiniz benzersiz bir LingoCard ses çalar geliştirdik. Sözcüklerin tekrar sayısını (veya çevirilerini) ve kelimeler arasındaki duraklamaların uzunluğunu, sizin için en uygun ayarlara ayarlayabilirsiniz. Herhangi bir metin dosyasından kendi öğrenme materyallerinizi oluşturmak ve dinlemek de mümkündür. Sadece çeviriciye bir metin yükleyin ve dinleyin. Bu yöntem, özellikle eğitim için boş zamanınız yoksa etkilidir, çünkü öğrenme materyalini her zaman ve her yerde dinleyebilirsiniz. Şu anda, belirli konularda çok sayıda sesli kitap mevcuttur. Yeni kelimeleri ezberlemek için, bunları uygulamamızda da listenize ekleyebilir ve ardından müzikçaları kullanarak dinleyebilirsiniz.

 1. Flash kart yöntemini kullanma

Kelime bilgisini geliştirmenin en popüler yöntemi, kartın bir tarafının hatırlanması zor bir kelimeye sahip olduğu ve diğer tarafın kelimenin anlamını veya çevirisini yaptığı flash kartlar oluşturmaktır. Kart destesi oluşturduktan sonra, tüm güverteyi öğrenene kadar, üzerinde çalışmış olduğunuz kartları bir kenara koyup, yavaş yavaş gözden geçirin. Bu yöntemi kullanarak birkaç ay sonra, zaten taşımak için son derece sakıncalı birkaç yüz kartım vardı. Aynı zamanda ezberlediğim sözcüklerin sırasını değiştirmek istedim, örneğin: alfabetik olarak, ters alfabetik sırayla, rastgele, öznelerde vb. Bu yüzden bir akıllı telefon kullanmaya karar verdim, ancak basit ve kullanışlı bir uygulama bulamadım. Sonra akıllı telefonlar için yeni bir uygulama oluşturma fikri vardı ve birkaç ay sonra ilk mobil LingoCard uygulamasını flash kartlar ve bir veritabanı ile geliştirdim. Herhangi bir sözcüğün seslendirilmesi ile kart yapmak ve en çok kullanılan kelimelerle çeşitli veritabanları oluşturmak gerekliydi. Uygulama seçeneklerini tartıştığım bazı profesyonel geliştiricilerle tartışmaya başladım. Adamlar fikrimi beğendi ve sonuç olarak meraklıları projeye katılmaya başladı. Yeni fikirleri hayata geçirdikten sonra, orayı durdurmamaya ve iki işletim sisteminde zaten mevcut olan birkaç benzersiz araç geliştirmemeye karar verdik: Android ve iOS. Uygulamamızı tüm ülkeler ve tüm milletler için Google Play ve Apple Store'da ücretsiz olarak sunduk.

Kelime bilgisi nasıl geliştirilir

 1. Görsellerle dernekler oluşturma

Pek çok insanın iyi bir görsel hafızası vardır ve onlar için görsel imgeler ile dernekler yaratmak çok etkili olabilir. Örneğin, bir nesneyi hemen anlayamadığınız yabancı bir anlam görürseniz, bu nesnenin bir resmini çekebilir ve üzerinde çalıştığınız dilde bir kelime yazabilirsiniz. Bizim uygulama ile, kameradan fotoğraflarla veya internetten herhangi bir resim ile flash kartlar oluşturmak mümkündür. Bu nedenle, iyi bir görsel belleğiniz varsa ve bazı kelimeleri veya ifadeleri hatırlayamıyorsanız, bu kelimeyi arama motoruna kopyalayabilir ve uygun bir fotoğrafı indirerek bir flash karta ekleyebilirsiniz.

 1. Yeni kelimeler içeren cümleleri ve cümleleri ezberlemek

Bu kelime dağarcığını geliştirmek ve yabancı dil öğrenmek için çok etkili bir yoldur. Böylece, hemen bir sürü kelime ve cümle yapısını hatırlarsınız. Bu, her bir kelimeyi ayrı ayrı çağırmaya gerek duymadan, bir konuşmada hazır bir cümle kurmanıza olanak tanır. Öğrenmekte olduğunuz sözcüklerin birden çok anlamı varsa, bu yöntem çok verimli olabilir. Bu, örneğin İngilizce'de çok yaygındır ve bir kelimenin kullanımını anlamak için, bir cümlede ezberlemek daha iyidir. Sitemizde 120 binin üzerinde farklı tematik sözlük toplanıyor ve bunların yaklaşık yarısı kelime öbekleri ve cümlelerden oluşuyor.

 1. Yeni kelimelerin telaffuz edilmesi

Öğrenmekte olduğunuz kelimelerin sık ve doğru telaffuzları bunları mükemmel bir şekilde ezberlemenize yardımcı olur. Bu yöntem, bir sonraki tekrarlama ile kelimelerin telaffuzlarını dinledikten sonra kullanmak iyidir. Bunları diğer ilgili kelimelerle veya cümlelerle birlikte telaffuz etmeye çalışın. Doğru telaffuzların bir örneğini duymak için tüm dil kartlarını herhangi bir dilde dinleme işleviyle birlikte sağladık. Ses oynatıcısını başlattıktan sonra, duraklama sırasında sözcüklerin telaffuzlarını tekrarlamak çok etkilidir ve bu amaçla, müzikçaların ayarlar menüsündeki kelimeler arasındaki duraklamaların uzunluğunu arttırmak daha iyidir.

 1. Eşanlamlıları ve zıtlarıyla birlikte yeni sözcükleri ezberlemek

Mükemmel bir teknik, kelimeleri eş anlamlı veya eşdeğerli eşdeğerleri ile ezberlemektir. Çoğu insan derneklerin yardımıyla düşünür ve yeni bilgileri ezberlemek, benzer ya da karşıt kelimelerin öğrenme kombinasyonları ile bağlantılı olarak çok etkili olabilir. Eşanlamlı ve zıt olan flash kartlar oluşturarak bu tekniği kullanabilirsiniz. İnternetten eşanlamlı kelimeler ve zıt kelimelerle sözlükleri indirin veya öğrendiğiniz dilin çok sayıda kendi kendini eğiten öğreticisinde bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan eğitim materyalini derledikten sonra, verileri metin dosyalarına aktarabilir ve uygulamamıza yükleyebilirsiniz. Sonuç olarak, çalışma materyaliniz için kendi flash kartlı veritabanınızı oluşturacaksınız ve tüm araçlarımızı kullanarak sözcüklerin herhangi bir kombinasyonunu öğrenmek mümkün olacak. Ek olarak, veritabanlarımızda eş anlamlı ve zıt anlamlı çok sayıda kart var. Bu yöntemi kullanmanızın sonucu olarak, kelime dağarcığınızı önemli ölçüde geliştirmenize izin verecek, benzer veya zıt anlamlarıyla birkaç yeni kelimeyi ezberleyebilirsiniz.

 1. Öğrenmekte olduğunuz dilde film ve video izlemek

Bu muhtemelen, ana dili konuşan kişilerden doğrudan kullanılabilen, kelime bilgisini geliştirmenin en erişilebilir ve etkili yöntemidir. Yeni sözcükleri doğrudan dil ortamından ezberlemek için harika bir yöntem. Yeni bir dil öğrenirken, uzun metrajlı filmlerde bulunabilecek argo ve deyimleri anlamak özellikle önemlidir. Ne tür bir yabancı dil öğrenmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Örneğin, İngilizce'nin Amerikan İngilizcesi, Avustralya İngilizcesi, İngiliz İngilizcesi vb. Gibi birçok bölümü vardır. Öğrenmek istediğiniz dil türüne bağlı olarak, uygun ülkede çekilen filmleri seçmeniz gerekir. Daha iyi algı için önce altyazılı film izleyin. Bir kerede hatırlayamayacağınız bir kelimeyi duyarsanız, onu sözlükte yazmanız ve daha sonra tekrar etmeniz gerekir. Hatırlanması zor bir kelime bir filmde karşımıza çıktığında, genellikle LingoCard uygulamasına duraklatırım, tercüme ediyorum ve kopyalayın. Sonra oyuncudaki bütün kelimeleri dinlerim ve kartlarını kullanarak hatırlarım. Malzemeyi birleştirmek için, altyazısız olarak aynı filmi izleyebileceğiniz bir sonraki seferde - çok ilginç bir film seçtiyseniz, ikinci görüntüleme sıkıcı olmayacaktır. Sonuç olarak, izlediğiniz her filmde, daha az ve daha az yeni kart oluşturmanız gerekir, çünkü kelime dağarcığınız sürekli genişler. Düzenlilik hakkında unutma; Öğrenmekte olduğunuz dilde haftada en az bir film izlemek veya hatta tüm filmleri sadece öğrendiğiniz dilde izlemek ve bir süre sonra yeni bir dile hakim olacaksınız.

Hangisinin sizin için en iyi olduğunu belirlemek için mevcut tüm yöntemleri kullanmayı deneyin.

Kelime bilgisi nasıl geliştirilir

Seçime karar verdiğinizde ve kelime dağarcığınızı en iyi şekilde nasıl geliştirdiğinizi anladığınızda, etkili öğrenmenin ana ifadelerini hatırlamanız gerekir:

 1. Düzenlilik. Her gün pratik yapmalısın.
 2. Eğitim için sadece en etkili araçları seçin
 3. Yeni materyalleri öğrenmek ve öğrenmek için en uygun zamanı belirleyin
 4. Çalışılan materyalin hacmini analiz edin
 5. Günlük ve toplam ses miktarını hafızaya almak için net bir hedef belirleyin. Mobil uygulamalarımızda, kelime hazinesini iyileştirmek için mümkün olan tüm yöntemleri uygulamaya çalıştık ve şimdi dünyanın herhangi bir yerindeki insanlara ulaşabiliyoruz. Uygulamayı akıllı telefonunuza yüklemeniz ve kelimelerinizi bulut sunucusuna kaydetmek için sisteme kaydolmanız yeterlidir. Tüm milletlerden insanlar için uluslararası bir eğitim platformu oluşturmak için çalışıyoruz, bu da herhangi bir yabancı dili okuma ve dünya çapında bir dil pratiği yapma fırsatı veriyor. İnovasyonlarımızın öğrenme verimliliğinizi önemli ölçüde geliştireceğini ve kelime dağarcığınızı önemli ölçüde geliştirmenize yardımcı olacağını umuyorum.