che

Jak zlepšit slovní zásobu? Nejlepší způsoby, jak memorovat nová slova

Andrew Kuzmin / 01 Jun

Jak zlepšit slovní zásobu?

Každý student, který se učí cizí jazyk, se touto otázkou ptá. Existuje několik základních způsobů, jak zlepšit slovní zásobu, kterou v tomto článku pokryjeme:

 1. Poslouchat a opakovat slova, která chcete zapamatovat
 2. Použití metody flash karty
 3. Vytváření asociací s vizuálními prvky
 4. Zapamatování vět a frází obsahujících nová slova
 5. Výslov nových slov
 6. Zapamatování nových slov spolu s jejich synonymy a antonymy
 7. Sledování filmů a videí v jazyce, který se učíte

Chcete-li odpovědět na otázku "Jak zlepšit slovní zásobu?" je také nutné pochopit jednotlivé nebo vrozené rysy vaší paměti. Pro některé lidi je lepší a rychleji zapamatovat si nová slova posloucháním, pro druhé, psaní a přezkoumání psaného textu je efektivnější. Mnoho lidí považuje za efektivní ukládat slova pomocí obrázků nebo fotografií. Takže si můžete vybrat kombinaci metod pro zlepšení slovní zásoby, které budou pro vás nejlépe fungovat.

Analyzujeme jednotlivé metody zvlášť a zvážíme možné nástroje pro dosažení maximální efektivity:

 1. Poslouchat a opakovat slova, která chcete zapamatovat

Mnoho lidí si pamatuje nová slova nejlépe pomocí častého poslechu. Můžete najít velký počet zvukových nahrávek, které mohou přehrávat nová slova z materiálu, který studujete, ale co když jste se již na nahrávce naučili polovinu slov, ale snažíte se zapamatovat zbývající slova? Připusťme, že není nutné poslouchat celý záznam zvuku znovu a znovu, pokud jste již zapamatovali významný počet slov. Navíc počet opakování a velikost pauzy mezi slovy pro každou osobu by měla být individuální na základě charakteristik vaší paměti. Za tímto účelem jsme vyvinuli jedinečný audio přehrávač LingoCard, ve kterém můžete smazat všechna naučená slova a poslouchat pouze ty, které opravdu nevíte. Můžete nastavit počet opakování slov (nebo jejich překladů) a délku pauzy mezi slovy na nastavení, které bude nejlépe pro vás. Je také možné vytvářet a poslouchat vlastní učební materiály z libovolných textových souborů. Jednoduše nahrajte text s překladem do přehrávače a poslouchejte. Tato metoda je obzvlášť účinná, pokud nemáte volný čas na studium, protože můžete kdykoli a kdekoliv poslouchat učební materiály. V současné době je k dispozici velké množství audio knih o určitých tématech. Chcete-li uložit nová slova do paměti, můžete je také přidat do seznamu v naší aplikaci a poslouchat je pomocí přehrávače.

 1. Použití metody flash karty

Nejobvyklejším způsobem zdokonalování slovní zásoby je vytvoření flashových karet, kde má jedna strana karty těžko zapamatovatelné slovo a druhá strana má význam nebo překlad slova. Poté, co vytvoříte balíček karet, začnete je procházet a postupně odkládáte karty, které jste již studovali, dokud se nenaučíte celý balíček. Po několika měsících používání této metody jsem už měl několik stovek karet, které byly nesmírně nepohodlné. Chtěl jsem také změnit pořadí slov, která jsem si uvědomila, například: abecedně, v obráceném abecedním pořadí, náhodně, v předmětech a tak dále. Tak jsem se rozhodl používat smartphone, ale nemohl jsem najít jednoduchou a pohodlnou aplikaci. Takže jsem měl myšlenku na vytvoření nové aplikace pro smartphony a o pár měsíců později jsem vyvinul první mobilní aplikaci LingoCard s flash kartami a jednou databází. Bylo zapotřebí vytvořit karty s vyjádřením libovolných slov a vytvořit několik databází s nejčastěji používanými slovy. Začala jsem diskutovat o možnostech implementace s některými profesionálními vývojáři, které jsem znal. Chlapci měli rád můj nápad, a proto se nadšenci začali připojovat k projektu. Po implementaci nových nápadů jsme se rozhodli, že zde nezastavíme a vyvinuli několik dalších unikátních nástrojů, které jsou již k dispozici na dvou operačních systémech: Android a iOS. Aplikace jsme zdarma hostovali v Google Play a v obchodě Apple Store ve všech zemích a všech národnostech.

jak zlepšit slovní zásobu

 1. Vytváření asociací s vizuálními prvky

Mnoho lidí má dobrou vizuální paměť a pro ně může být velmi efektivní vytvořit sdružení s vizuálními obrazy. Pokud například uvidíte nějaký objekt, jehož cizí význam nemůžete okamžitě zapamatovat, můžete si vzít obrázek o tomto objektu a napsat slovo na něj v jazyce, který studujete. Pomocí naší aplikace je možné vytvářet flash karty s fotografiemi z fotoaparátu nebo obrázky z Internetu. Pokud tedy máte dobrou vizuální paměť a nepamatujete si nějaká slova nebo výrazy, můžete toto slovo jednoduše zkopírovat do vyhledávače a stáhnout jakýkoli vhodný obrázek a připojit jej k flashové kartě.

 1. Zapamatování vět a frází obsahujících nová slova

Je to velmi účinný způsob, jak zlepšit slovní zásobu a učit se cizímu jazyku. Tak si okamžitě zapamatujete spoustu slov a strukturu vět. To vám umožní načíst v rozhovoru hotovou větu, aniž byste museli každé slovo odvolávat samostatně. Pokud se slova, která se učíte, mají více významů, může být tato metoda velmi produktivní. To je velmi běžné například v angličtině a pochopit použití slova, je lepší si jej zapamatovat ve větě. Na našich stránkách je shromážděno více než 120 tisíc různých tematických slovníků a asi polovina z nich se skládá z vět a vět.

 1. Výslov nových slov

Častá a správná výslovnost slov, která učíte, pomáhá je dokonale zapamatovat. Tato metoda je dobré použít po poslechu výslovnosti slov s následným opakováním. Snažte se je vyslovovat v kombinaci s dalšími souvisejícími slovy nebo ve větách. Poskytli jsme všechny jazykové karty s poslechovou funkcí v jakémkoli jazyce, abychom si mohli poslechnout příklad správné výslovnosti. Po spuštění přehrávače zvuku je velmi efektivní opakování výslovnosti slov během pauzy a pro tento účel je lepší zvýšit délku pauzy mezi slovy v nabídce nastavení přehrávače.

 1. Zapamatování nových slov spolu s jejich synonymy a antonymy

Vynikající technikou je zapamatování slov pomocí jejich synonymních nebo antonymních ekvivalentů. Většina lidí si myslí s pomocí sdružení a memorování nových informací může být velmi efektivní ve spojení s učením kombinací podobných nebo protikladných slov. Tuto techniku ​​můžete použít vytvořením flash karet s synonymy a antonymy. Stáhněte si slovníky se synonymy a antonymy z internetu nebo je najdete v mnoha samostatných výukových lekcích jazyka, který se učíte. Po sestavení potřebného výcvikového materiálu můžete data přenést do textových souborů a nahrát do naší aplikace. Výsledkem bude vytvoření vlastní nahrané databáze flash karet pro váš studijní materiál a bude možné se naučit jakoukoli kombinaci slov pomocí všech našich nástrojů. Navíc je v našich databázích již k dispozici velké množství karet vytvořených synonymy a antonymy. V důsledku této metody můžete uložit několik nových slov s jejich podobnými nebo opačnými významy, což vám umožní výrazně zlepšit slovní zásobu.

 1. Sledování filmů a videí v jazyce, který se učíte

Jedná se pravděpodobně o nejvhodnější a nejúčinnější metodu zlepšování slovní zásoby, která může být použita přímo od rodilých mluvčích. Je to skvělá metoda pro ukládání nových slov přímo z jazykového prostředí. Při učení nového jazyka je obzvláště důležité pochopit slang a idiomy, které lze nalézt ve filmech. Musíte se rozhodnout, jaký typ cizího jazyka se chcete naučit. Například angličtina má mnoho divizí, jako je americká angličtina, australská angličtina, britská angličtina a tak dále. Na základě typu jazyka, který se chcete naučit, musíte vybrat filmy, které byly natočeny v příslušné zemi. Sledujte filmy nejprve s titulky pro lepší vnímání. Pokud uslyšíte slovo, které si nepamatujete okamžitě, musíte jej napsat ve slovníku a později jej opakovat. Když se ve filmu objeví těžko zapamatovatelné slovo, obvykle jej pozastavím, překládám a zkopíruji do aplikace LingoCard. Pak poslouchám všechna slova v přehrávači a pamatuji si je na kartách. Chcete-li konsolidovat materiál, při příštím sledování stejného filmu bez titulků - pokud jste vybrali velmi zajímavý film, druhé zobrazení nebude nudné. Výsledkem je, že při každém sledovaném filmu budete muset vytvořit méně a méně nových karet, protože vaše slovní zásoba se neustále rozšiřuje. Nezapomeňte na pravidelnost; nastavte cíl sledovat alespoň jeden film týdně v jazyce, který se učíte, nebo dokonce lépe sledovat všechny filmy pouze v jazyce, který se učíte a po chvíli budete ovládat nový jazyk.

Zkuste použít všechny dostupné metody, abyste zjistili, který z nich je pro vás nejlepší.

jak zlepšit slovní zásobu

Když se rozhodnete pro volbu a pochopíte, jak zlepšíte svou slovní zásobu nejlépe, musíte si vzpomenout na hlavní postuláty efektivního učení:

 1. Pravidelnost. Musíte procvičovat každý den.
 2. Vyberte pouze nejúčinnější nástroje pro trénink
 3. Určete nejlepší čas pro studium a učení nového materiálu
 4. Analyzujte objem studovaného materiálu
 5. Nastavte jasný cíl pro množství materiálu, které chcete zapamatovat denně, a celkovou hlasitost V našich mobilních aplikacích jsme se snažili implementovat všechny možné metody zlepšování slovní zásoby a nyní jsou dostupné všem lidem na světě. Potřebujete nainstalovat aplikaci pouze na svůj smartphone a zaregistrovat se v systému pro uložení vašich slov na cloudovém serveru. Pracujeme na vytvoření mezinárodní vzdělávací platformy pro lidi všech národností, která dává příležitost ke studiu všech cizích jazyků a jazykové praxe po celém světě. Doufám, že náš vývoj výrazně zlepší vaši produktivitu učení a pomůže vám výrazně zlepšit slovní zásobu.