che

Jazykové karty pro výuku cizího jazyka. Nejlepší způsob ukládání slov

Andrew Kuzmin / 01 Jun

Jazykové karty pro výuku cizího jazyka jsou nejjednodušší a nejběžnější metodou samostudia. Jedna strana má obtížné slovo a druhá strana má svůj význam nebo překlad.

Po sestavení balíčku karet se začnete podívat na karty a postupně odkládáte to, co jste se již naučili, až se naučíte celý balíček.

Po zapamatování asi 10 000 nových slov a jejich použití v jazykové praxi můžu napsat příběh mého procesu, který doufám, že vám pomůže při téže cestě s maximální efektivitou, v kratším čase as menšími chybami.

Nejprve jsem si stanovil cíl učit 500 nejpoužívanějších slov v angličtině a našel statistiky nejčastěji používaných slov sestavených na základě výzkumu.

Po sestavení seznamu těchto slov jsem začal vytvářet papírové jazykové karty, rozdělovat je na paluby a učit se je.

Když byl cíl dosažen, uvědomil jsem si, že pro důstojnou znalost angličtiny potřebujete znát alespoň 5 000 různých slov.

Zjevná nemožnost použití několika tisíc papírových karet mě přiměla k tomu, abych za tímto účelem vyvinul vhodnou mobilní aplikaci.

Pro dosažení maximálního výsledku bylo nutné určit klíčové funkce. Proto jsem před zahájením vývoje aplikace sestavil kompletní seznam funkcí a požadovaných nástrojů:

 1. Schopnost vytvářet a ukládat neomezený počet karet
 2. Archiv pro ukládání a analýzu objemu naučeného materiálu
 3. Schopnost stahovat data z textových dokumentů s funkcí automatického vytváření karet pro vytvoření vlastního vzdělávacího materiálu
 4. Automatické vyhlasování všech karet v požadovaném pořadí s nastavitelnou frekvencí opakování a funkcemi používání přehrávače zvuku k poslechu studovaného materiálu kdykoli
 5. Vytvoření tematických databází o různých aspektech života
 6. Vytváření jazykových karet s obrázky pro vytváření sdružení s vizuálními prvky
 7. Provoz bez internetu a režimu letadla
 8. Cloud storage pro všechna těžko zapamatovatelná slova
 9. Jednoduchost použití
 10. Přizpůsobitelné denní cvičení pro zapamatování slov
 11. Oznámení o plánovaných cvičeních
 12. Konfigurovatelný pořadí třídění slov
 13. Přenos karet do databází
 14. Schopnost naučit se cizí jazyky a několik jazyků současně

Po stanovení cílů jsem začal aktivně vytvářet nový produkt.

S malými zkušenostmi s vývojem aplikací pro operační systém Android jsem začal pracovat na první verzi zařízení LingoCard pro svůj smartphone a za pár měsíců byla připravena první mobilní aplikace s jazykovými kartami a jednou databází (jedna balíček karet). Abych vyvinul složitější nástroje, začal jsem diskutovat o možnostech implementace s profesionálními vývojáři, o kterých jsem věděl. Chlapci měli rád můj nápad, a proto se nadšenci začali připojovat k projektu. Po implementaci našich nápadů jsme se rozhodli nezastavit a vyvinout několik unikátních nástrojů pro dva operační systémy: Android a iOS. Naše aplikace byla bezplatně umístěna v Google Play a v Apple Store.

jazykové karty

Již několik desítek tisíc lidí po celém světě začalo používat naše aplikace bez poplatků, obdrželi jsme mnoho dopisů s poděkováním, známky chyby - dopisy a návrhy na zlepšení produktu, pro které jsme vděčný. V důsledku toho máme velký počet úkolů a nových nápadů.

Když se ponoříte do jazykového prostředí, přichází pochopení potřeby rychle formulovat věty. Je to chápání vět a základních frází, které činí váš projev přijatelným pro konverzaci a rychlý překlad. Proto bylo rozhodnuto sestavit karty s větami, frázemi a idiomy. Nyní v našich aplikacích najdete stovky tisíc jazykových karet s množstvím slov a různých vět.

Všechny jazykové karty v našich aplikacích nemají žádný limit pro přidávání textu, takže je možné vytvářet flashcards se svými oblíbenými písněmi nebo odstavci z vašich oblíbených knih. Po přidání velkého množství textu můžete posunout nahoru nebo dolů a poslouchat pomocí syntezátoru řeči.

Flashcards jsou k dispozici pro trénink ve dvou režimech:

 1. Seznam režimů karet, kde můžete zobrazit všechny karty najednou a procházet databázi nahoru / dolů. Každá karta může být převrácena přímo ze seznamu klepnutím na přepínač.
 2. Otevřete režim karty. Zde můžete kartu otevřít v plném zobrazení s velkým textovým obsahem a přejet přes všechny karty vlevo / vpravo. V tomto režimu je také možné editovat karty, posílat je do aktivní a studované databáze. K vytváření asociativních "vizuálních obrazů" je také možné připojit obrázky a fotografie na kartu flash. Každá karta je převedena na druhou stranu tak, že jednoduše klepnete na libovolné místo v textovém poli.

V menu aplikace najdete mnoho nastavení pro různé tréninkové režimy.

Práce na problému nedostatku času na studium jsme se rozhodli vytvořit jedinečný zvukový přehrávač, který vysloví jakýkoli text a vytvořené karty v libovolném pořadí střídajícím se mezi cizími slovy a jejich překladem. Výsledkem je, že cizí jazyk může být studován podobně jako poslech hudby kdekoli a kdykoliv. Nyní je tento nástroj implementován s možností poslouchat asi 40-50 cizích jazyků v závislosti na použitém zařízení a platformě. Věřím, že po chvíli bude náš hráč pracovat se všemi známými jazyky planety.

Může být také důležité uložit slova například v abecedním pořadí, v obráceném abecedním pořadí, náhodně, v tématech apod.

Můžete studovat jakoukoli kombinaci 67 cizích jazyků pomocí našich nástrojů. Všechny karty Flash jsou uloženy na cloudovém serveru, takže můžete změnit zařízení, stačí si zapamatovat e-mail a heslo.

V blízké budoucnosti plánujeme vytvořit nástroj pro vyhledávání rodilých mluvčích a videokonferenční funkci, pomocí níž si můžete po celou dobu rozhovoru nebo lekce vytvořit nové jazykové karty.

Navíc s pomocí našich flashcards můžete procvičit správnou výslovnost slov nebo vět. Za tímto účelem implementujeme a vyvíjíme nástroje s rozpoznáváním řeči, které budou poslouchat vaši výslovnost a ukazovat vaše chyby.

Použití Leitnerova systému.

Leitnerův systém je široce používanou metodou efektivního použití flashcards, kterou navrhl německý vědecký novinář Sebastian Leitner v 70. letech.

Jedná se o jednoduchou implementaci principu rozmístěného opakování, kde jsou karty průběžně kontrolovány.

V této metodě jsou kartičky roztříděny do skupin podle toho, jak dobře každý z nich pozná v leitnerově učebně. Studenti se pokusí připomenout řešení napsané na flashcard. Pokud uspějí, odešlou kartu do další skupiny. Pokud selžou, pošlou je zpátky do první skupiny. Každá další skupina má delší časový úsek před tím, než je žák povinen znovu navštívit karty. Tato metoda může být použita jak pro výuku slov cizího jazyka, tak pro zapamatování dalších informací.

Budete moci používat systém Leitner s naší aplikací. Flashcards lze přesunout do několika skupin. Můžete například načíst výukový materiál do aplikace nebo jednoduše vybrat hotový slovník, pak když se přesouváte do karet, můžete je přesunout do "studované" databáze, nechat je v balíčku, pokud nemůžete okamžitě pamatovat je nebo přenést nejtěžší slova do aktivní databáze. Poté studujete nejprve aktivní databázi a pak vybranou a čas od času přezkoumáte získaný materiál ve studované databázi.

Náš mozek nechápe, proč musí pamatovat na velké množství nových slov a neustále se snaží zbavit se nepotřebných informací. K překonání tohoto problému musíme doslova donutit mozku, aby to udělal. Jen si představte, že k zapamatování tisíc nových slov, musíte vytvořit v sobě několik set tisíc nebo dokonce miliony nových neuronových spojů! Výsledkem je, že jsme jistě chytřejší.

K dosažení těchto cílů vyvíjíme náš jedinečný software, který lze porovnat s tkalcovským stavtem pro vytváření nových neuronových vazeb v mozku - prostě musíte vybrat správný materiál a vynaložit úsilí na dosažení nejlepšího výsledku.